Dobór sprzętu

DOBÓR WÓZKÓW

Każdy wózek, niezależnie od rodzaju należy dobrać indywidualnie, w zależności od potrzeb, schorzenia i swojej sprawności ruchowej

Jak właściwie dobrać wózek elektryczny?

Na początku należy zadać sobie kilka podstawowych pytań: gdzie będziemy się nim poruszać? Czy mamy go gdzie trzymać, (sprawy lokalowe)? Jaki miałby być typ wózka? Jakie mam możliwości ładowania akumulatora. Jest to o tyle istotna sprawa, że wyróżniamy różne typy wózków elektrycznych: pokojowe, pokojowo-terenowe, terenowe. Możemy je podzielić na przednio- i tylnonapędowe. Do wózków elektrycznych zaliczamy również wózki typu skuter. Do użytku wewnętrznego zaleca się wózki pokojowe i pokojowo-terenowe. Głównie są to wózki z tylnym napędem, które są bardziej zwrotne. Na zewnątrz, w trudnym terenie np. leśnym świetnie sprawdzają się wózki z przednim napędem. 

Kiedy mamy już wstępnie wybrany wózek trzeba ustalić inne elementy. W wielu wózkach istnieje możliwość wyboru mocniejszych silników a co za tym idzie mocniejszych akumulatorów i ładowarki. Wybieramy rodzaj fotela np: standardowy, ergonomiczny lub Recaro. Dobieramy wielkość kół, rodzaj podłokietników i podnóżków. Istotne jest również sterowanie. Może być na prawą lub lewą rękę bądź dla osoby towarzyszącej. Istnieje możliwość zamontowania niestandardowej końcówki dżojstika. Na koniec kolor wózka i dodatki. Tak skonfigurowany wózek zostaje wyceniony. Na życzenie klienta może powstać faktura proforma wymagana jako dodatkowy dokument potrzebny do uzyskania dofinansowania.

JAK WŁAŚCIWIE DOBRAĆ WÓZEK INWALIDZKI RĘCZNY AKTYWNY?

Dobierając i kupują wózek aktywny należy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Na początku trzeba określić jaki typ, model wózka byłby najlepszy biorąc pod uwagę schorzenie i obecną sprawność. Następnie wybieramy ramę: krótka, średnia, długa, wymiarujemy siedzenie: szerokość, głębokość i wysokość oparcia. Podłokietniki powinny przylegać dokładnie do bioder i ud pacjenta. Mając dopasowany wózek nie doprowadzamy do skrzywień kręgosłupa. Łatwiej również poruszać się takim wózkiem ponieważ jest bardziej zwrotny. Dobieramy rodzaj tapicerki. Wybieramy wielkość i rodzaj kół, ustawiamy ich kąt nachylenia (camber). Do tego ciągi, hamulce i podłokietniki. Ustalić należy również rodzaj podnóżków. Na koniec wybieramy kolor ramy i ewentualne dodatki. Tak skonfigurowany wózek zostaje wyceniony. Na życzenie klienta może powstać faktura proforma wymagana jako dodatkowy dokument potrzebny do uzyskania dofinansowania.

JAK WŁAŚCIWIE DOBRAĆ WÓZEK INWALIDZKI RĘCZNY STANDARDOWY?

Wbrew pozorom i ogólnej opinii podstawowy wózek inwalidzki również powinien być dobrany i zwymiarowany. Najważniejszym kryterium jest szerokość siedzenia. Pacjent siedzący w za szerokim wózku będzie się krzywił co z czasem spowoduje bóle pleców i skrzywienia kręgosłupa. Zbyt duża szerokość całkowita wózka zmniejsza zwrotność wózka. Do tego, jeśli pacjent porusza się na nim samodzielnie ma zmniejszony dostęp do ciągów, łokcie są mocno oddalone od ciała co powoduje szybkie męczenie rąk. Występują modele wózków gdzie można wybrać rodzaj podramiennika: długi czy krótki.  Długi ułatwia wstawanie a krótki ułatwia np podjechanie do stołu. W zależności od głównego miejsca użytkowania można zastosować koła pełne lub pompowane. Koła pompowane zwiększają amortyzację powodując lepszy komfort jazdy. 

LIKWIDACJA BARIER


Nie ma idealnego sprzętu ale może być idealnie dobrany


W ramach likwidacji barier oferujemy Państwu kompleksowe doradztwo, zakup i montaż podnośników ściennych i sufitowych. Doradzamy w doborze transporterów schodowych oraz innych urządzeń.

Podnośniki
Przy dostosowywaniu jednego pomieszczenia np łazienki  analizujemy inne pomieszczenia. Wielokrotnie niewiele większym nakładem finansowym można jednym podnośnikiem transportować pacjenta po całym mieszkaniu. Wykonujemy wizje lokalne i sprawdzamy ściany. Następnie powstaje projekt całościowy.

Transportery schodowe
Wyróżniamy transportery schodowe kroczące i gąsienicowe. Kroczący musimy zastosować przy schodach skrętnych i tam gdzie jest mało miejsca na inny transporter. Użytkowanie  go jest dość kłopotliwe i wymaga precyzji w prowadzeniu. Dodatkowo sprowadzając pacjenta po schodach połowę ciężaru sprzętu i pacjenta bierzemy na siebie.
Jeśli tylko jest możliwość polecamy transporter gąsienicowy. Jest wygodniejszy, cały ciężar transportera, wózka i pacjenta spoczywa na schodach, nie trzeba niczego dźwigać.
Oferując transportery schodowe musimy przejść odpowiednie szkolenie. Polega ono na sprowadzeniu osoby danym urządzeniem na dół i do góry.