Dofinansowania

Często zadawane pytania:


Na jaki sprzęt możesz uzyskać dofinansowanie z NFZ?
wózki ręczne
wózki elektryczne
balkoniki, kule łokciowe, pionizatory,
ortezy, stabilizatory, pasy brzuszne,
poduszki i materace przeciwodleżynowe
pieluchomajtki

Na jaki sprzęt możesz uzyskać dofinansowanie z MOPS / PCPR?
likwidacja barier: podnośniki ścienne, sufitowe, jezdne, wewnątrzwannowe, transportery schodowe, łóżka rehabilitacyjne,
przystosowanie samochodu
Instytucje te mogą dofinansować również wnioski Narodowego Funduszu Zdrowia do 150% limitu na dany sprzęt (dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego). Np do wniosku na wózek inwalidzki o kodzie: P.130 można uzyskać dodatkowo do 4 500,00 zł.

Wartość dofinansowania:
wózki ręczne, elektryczne - do 150% limitu NFZ
likwidacja barier technicznych, architektonicznych: do 95% wartości sprzętu.

W zależności od miejsca zamieszkania urzędy te mają różne nazwy:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS),
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR)
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przekazuje zebrane środki do ww ośrodków. Następnie one rozdysponowują je osobom składającym wnioski o dofinansowanie.


Jak uzyskać wniosek z Narodowego Funduszu Zdrowia?
Wniosek na wózek podstawowy (standardowy), materac, poduszkę przeciwodleżynową, kule, trójnóg, czwórnóg, balkonik lub pieluchomajtki może wystawić lekarz podstawowej opieki medycznej. Należy umówić się na wizytę (tele-poradę) i poprosić o wystawienie zlecenia. Lekarz wystawiając dokument poda dwunastocyfrowy kod. Następnie należy udać się do sklepu medycznego ORTOmedica, podać otrzymany kod zlecenia oraz numer pesel pacjenta personelowi sklepu. Wprowadzi on dane do systemu i  pobierze zlecenie. Teraz można już właściwie dobrać sprzęt i zrealizować zlecenie.

wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

Jak uzyskać dofinansowanie z MOPS / PCPR?
W zależności od sprzętu można uzyskać do 95% dofinansowania. Chcąc ubiegać się o wózek inwalidzki należy pobrać z urzędu stosowne druki. Następnie należy udać się do sklepu ORTOmedica. Po indywidualnym doborze wózka i ustaleniu ostatecznej ceny zostanie wystawiona faktura proforma. Teraz można złożyć wszelkie potrzebne dokumenty w MOPS / PCPR. Po otrzymaniu informacji z urzędu o przyznanym dofinansowaniu następuje zakończenie realizacji transakcji. Zostaje wystawiona faktura ostateczna (VAT) i zrealizowane zlecenie na zaopatrzenie ortopedyczne. Fakturę VAT, kserokopię zrealizowanego wniosku podbitego “za zgodność z oryginałem”, potwierdzenie ewentualnej wpłaty własnej należy złożyć w MOPS / PCPR. Po sprawdzeniu dokumentów przez urzędnika zostanie wykonany przelew na konto sklepu.